Haber

İran’da türbeye silahlı saldırı: 1 kişi öldü

İran’ın Şiraz kentindeki Şah Çerağ türbesine düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi öldü, sekiz kişi de yaralandı. İran devlet medyasının daha önce dört kişinin hayatını kaybettiğini aktardığı haber, daha sonra tek kişi olarak aktarıldı. Devlet televizyonu, saldırıyla ilgili olarak bir kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

‘SORUMLULUKLARI ADALETE TESLİM EDİLECEK’

Ekim ayında yine Şah Çerağ türbesine düzenlenen saldırıda 15 kişi hayatını kaybetmiş, saldırıyı IŞİD üstlenmişti. İran Devrim Muhafızları komutanlarından birinin yaptığı açıklamaya göre, Şiraz’daki türbeye son saldırıyı silahlı bir kişi tek başına gerçekleştirdi. Mezarın kapısından giren silahlı kişinin ateş açtığı belirtilirken; Saldırganın gözaltına alındığı bildirildi. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, soruşturma açılması talimatını verdi ve sorumluların adalete teslim edileceğini söyledi.

TEMMUZ AYINDA İKİ KİŞİ İZİN VERDİ

26 Ekim’deki bir önceki baskının iki zanlısı geçen ay infaz edilmişti. Diğer üç zanlı da hapis cezasına çarptırıldı. Asıl zanlının tutuklanırken aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Şah Cheragh türbesi, İran’ın güneyindeki en kutsal ibadet yeri olarak biliniyor. (BBC Türkçe)

habergurpinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu