Haber

İncirliova Belediyesi Sandıklı İlçesindeki Taşınmazın Devri İçin Yetki Aldı

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Sandıklı İlçesi’nde bulunan 9 bin 943 metrekarelik taşınmazın süresi için meclisten istediği yetkiyi kasım ayında yapılan ikinci belediye meclis toplantısında aldı.

İncirliova Belediyesi’nin ikinci meclis toplantısı Kasım ayında yapıldı. İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya başkanlığında gerçekleştirilen mecliste, ilk toplantıda ilgili kurula iletilen gündem maddeleri görüşüldü. Lider Kaya, borçsuz bir İncirliova Belediyesi için yürüttüğü çalışmalar kapsamında, Sandıklı İlçesi 158 ada 15 parselde yer alan taşınmazın, 8. maddeye aykırı olarak devletin ilgili kurumlarına devredilmesi için meclisten izin talep etti. 6183 Sayılı Kanun’a göre taşınmazın bedeli kadar borcun silinmesine karar veriliyor. Gündem maddesinde ilgili taşınmazın hazineye devri yer alıyor. Plan ilk meclis toplantısında Bütçe Komisyonu’na havale edilirken, söz konusu arazide mezarlık ve cami bulunması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Meclis üyelerini bilgilendirmek amacıyla toplantıda konuşan Planlama ve Şehircilik Müdürü Murat Gümüş, taşınmazın arsa niteliğinde olduğunu, kamuya devredildiğinde belediyenin herhangi bir zarar görmeyeceğini söyledi. Toplantıda konuşan MHP Meclis Üyesi Mustafa Karayiğit, mezarlık ve caminin taşınmaz dönemi sonrasında da vatandaşların kullanımına devam edeceğini vurguladı. Meclis onayına sunulan gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Söz konusu aşamaya ilişkin açıklama yapan Önder Kaya, konunun doğru anlaşılması gerektiğini ifade etti. Sürecin tam olarak bilinmemesi nedeniyle kamuoyunu yanıltmaya çalıştıklarını belirten Önder Kaya, meclisin kararı onaylamasının ardından söz konusu arazinin hazineye devredileceğini ve parselleme işlemlerinin yapılacağını ifade ederek, Bu süreçlerin sonucunda arazinin devlete devredilecek kısmı ortaya çıkacak. Bölünme işleminin parselleme, arsa bedelinin belirlenmesi gibi birçok işlemin bir arada yürütüleceği bir süreci içerdiğini belirten Lider Kaya, “6183 sayılı Kanun’un süreksiz 8’inci maddesi yıl sonu itibarıyla geçerliliğini kaybedecektir. Bu süre içerisinde gerekli başvuruları yaparak bu konudan faydalanacağız ve borçsuz bir İncirliova’ya sahip olacağız.Belediyemizin hedefi doğrultusunda bir adım daha atmak istiyoruz.İncirliova Belediyesi de bir kanun unsurundan yararlanacak Türkiye genelinde yüzlerce belediye yararlanıyor. Biz ne mezarlığı ne camiyi satıyoruz. Devletin yerini devlete devrediyoruz. Bu bölümden hiç kimse şahsi menfaat sağlamayacak. Kamu malı yine kamu kalacak. Önümüzde başvuru süresi var ve bu tarih içerisinde gerekli başvuruyu yaparak İncirliova’ya hizmet etmek istiyoruz.Devletin ilgili kurumlarıyla yaptığımız görüşmeler sonrasında süreç tamamlandığında zaten bizim olan yine bizim olacak. . Devredilen arsanın bedeli kadar borcumuz silinecek. İncirliova Belediyesi’nin borcu silinecek, kazanan İncirliova olacak.” – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu